PEP ONLINE

PEP profilaktyka poekspozycyjna

CZYM JEST PEP?

PEP to metoda profilaktyki (post-exposure propylaxis), która może zapobiec infekcji wirusem HIV po jego przeniknięciu do organizmu. Metoda ta polega na podawaniu leków przeciwko wirusowi HIV przez okres czterech tygodni.

KIEDY NALEŻY ROZWAŻYĆ PEP?

Zawsze wtedy, gdy odbyła(e)ś stosunek analny lub pochwowy bez zabezpieczenia (prezerwatywą).

ILE MASZ CZASU NA ROZPOCZĘCIE PROFILAKTYKI?

Im wcześniej rozpoczniesz PEP tym lepiej – najlepiej w ciągu pierwszych czterech godzin. Powinno to jednak nastąpić w przeciągu 48 godzin od zachowania ryzykownego (tylko w wyjątkowych sytuacjach do 72 godziny). Otrzymasz receptę a leki będziesz mógł/mogła zakupić w aptece. Będzie wtedy potrzebne wykonanie badania na obecność wirusa HIV ale możesz zgłosić się z własnym imiennym, ostatnim wynikiem badania – tak aby maksymalnie skrócić czas od momentu ekspozycji do przyjęcia pierwszej dawki leku. Pamiętaj, że w przypadku tego rodzaju profilaktyki bardzo istotny jest czas od ekspozycji.

PEP ONLINE

W sytuacjach nagłych – dzwoń, pisz jak najszybciej od czasu ryzykownego zachowania. Wizytę lekarz przeprowadzi z Tobą zdalnie lub stacjonarnie w Gdańsku.

PEP - ważny jest czas

CZY WYSTĘPUJĄ JAKIEŚ SKUTKI UBOCZNE TEJ METODY?

Mogą wystąpić skutki uboczne.

 • PEP jest bezpieczny, ale u niektórych osób może powodować działania niepożądane, np.: nudności, wysypkę, biegunkę i bóle brzucha
 • W prawie wszystkich przypadkach te działania niepożądane mijają lub można je leczyć i nie zagrażają one życiu.

  JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY PEP A PREP?

  PrEP oznacza profilaktykę przedekspozycyjną.PEP oznacza profilaktykę poekspozycyjną.
  Jak wskazuje „pre”, zaczynasz go przyjmować, 
  zanim możesz być narażony na zakażenie wirusem HIV.
  Jak wskazuje słowo „po”, zaczynasz je przyjmować po pojedynczym zdarzeniu, które mogło narazić Cię na zakażenie wirusem HIV.
  PrEP jest przeznaczony do stosowania w zaplanowany sposób, na bieżąco.PEP jest używany w sytuacjach awaryjnych.
  Większość pacjentów przyjmuje PrEP raz dziennie według zarejestrowanego w Polsce schematu. PEP to czterotygodniowa kuracja lekowa, przyjmowana w tym czasie raz dziennie. 
  Najlepiej rozpocząć PEP w ciągu 4 godzin od narażenia na HIV, ale na pewno w ciągu 48 godzin. Tylko w wyjątkowych sytuacjach – do 72 godziny.
  PrEP zawiera dwa leki. 
  Zazwyczaj są one połączone w jedną tabletkę.
  PEP to zwykle cztery leki – zwykle te same dwa, które są przyjmowane w przypadku PrEP, plus dodatkowe dwa. Najczęściej w postaci trzech tabletek.
  różnice między PrEP a PEP