Jak zaczynam stosowanie PrEP? Co, jeśli zdecyduję się przerwać?

Przed rozpoczęciem profilaktyki konieczne jest wykonanie testu w kierunku zakażenia wirusem HIV oraz kilku innych badań laboratoryjnych sprawdzających czy nie jesteś zakażony(a) innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Co trzy miesiące będziesz miał wykonywane wizyty kontrolne i będziesz otrzymywał receptę na trzy opakowania leku. Pierwsza kontrola po rozpoczęciu stosowania leku odbywa się wyjątkowo po miesiącu. 

Możesz receptę realizować sukcesywnie po jednym opakowaniu co miesiąc – musisz wtedy taką receptę realizować w tej samej aptece. 

Wizyty mogą się odbywać zdalnie – konsultacja telefoniczna lub wideo. Jeśli chcesz się zgłosić na wizytę stacjonarną – możesz to zrobić w Gdańsku – www.centrumprep.pl

Lekarz za każdym razem zleci Ci badania laboratoryjne do wykonania blisko miejsca zamieszkania w laboratorium Synevo. Możesz też takie badania wykonać samodzielnie i przekazać je lekarzowi przez wizytą. 

Możesz także zamówić zestawy wymazowe do samodzielnego wykonania badań w kierunku rzeżączki, chlamydiozy i zakażenia mycoplasmą. Zestaw taki jest wysyłany do najbliższego Ci paczkomatu. Po pobraniu materiału odsyłasz materiał do laboratorium na koszt laboratorium a wyniki otrzymujesz online. To naprawdę proste. 

Jeśli zdecydujesz się przerwać profilaktykę pamiętaj, że Twoja ochrona przed zakażeniem spada. 

Jeśli po przerwie zdecydujesz się wrócić na profilaktykę – porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym jak powinno to wyglądać.