KIŁA

Kiła jest infekcją przenoszoną drogą analną i pochwową oraz przez seks oralny, a nawet przez kontakt ze skórą zmienioną przez kiłę. Jest to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową wraz z rzeżączką i chlamydią.

NIEBEZPIECZEŃSTWO

Jeśli nie zostanie prawidłowo leczona, wiele lat później kiła może powodować poważne zaburzenia umysłowe, ruchowe, wzroku i serca. Należy wziąć pod uwagę, że kiła i wiele innych chorób przenoszonych drogą płciową może zwiększyć szanse zakażenia się wirusem HIV. Pamiętaj, żeby nawet jeśli stosujesz PrEP – nadal stosować prezerwatywy. Pomogę one uchronić się przed innymi zakażeniami przenoszonymi drogą płciową.

Kiła - prezerwatywa może pomóc uchronić się przed zakażeniem.

OBJAWY

  • Jeden lub więcej wrzodów na genitaliach, w odbycie lub w jamie ustnej
  • Wysypka skórna na całym ciele, ale częściej na dłoniach, podeszwach stóp i tułowiu
  • Uszkodzenia na błonach śluzowych
  • Powiększenie gruczołów chłonnych
  • Gorączka i zmęczenie

Jednak w wielu przypadkach kiła nie wykazuje żadnych objawów lub może stopniowo zanikać, chociaż infekcja utrzymuje się. Dlatego wiele osób nie wie, że ją ma, a ponieważ nie są leczone i nadal przekazują je swoim partnerom. Przeczytaj więcej na temat przenoszonych droga płciową.

PODEJRZENIE ZAKAŻENIA

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć kiłę, możesz umówić się na wizytę online a lekarz zleci Ci wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych.

CZY MOGĘ PONOWNIE ZACHOROWAĆ NA KIŁĘ?

Pamiętaj, że jednorazowe zachorowanie na kiłę nie chroni Cię przed ponownym zachorowaniem. Nawet po udanym leczeniu możesz ponownie zachorować na kiłę. Tylko testy laboratoryjne mogą potwierdzić, czy masz kiłę. Aby upewnić się, że leczenie zakończyło się sukcesem, konieczne są dalsze badania przeprowadzone przez lekarza. Spytaj lekarza jakie testy powinno się wykonać w przypadku podejrzenia kiły.

Może nie być oczywiste, że partner seksualny ma kiłę. Zmiany skórne w przypadku przebiegu kiły w okolicy pochwy, w odbycie, jamie ustnej lub pod napletkiem prącia mogą być trudne do zauważenia. Możesz ponownie zachorować na kiłę, jeśli twój partner seksualny nie zostanie poddany badaniom i leczeniu.

LECZENIE

Antybiotykoterapia