STI – sexually transmitted infection

sti

Czym jest STI?

STI czyli infekcja przenoszona drogą płciową (sexually transmitted infection) to każda infekcja, która przenosi się przez kontakt seksualny.

Czym jest STD?

STI może się rozwinąć w chorobę przenoszoną drogą płciową (STD – sexually transmitted disease). Część z chorób może przebiegać bezobjawowo.

STI - sexually transmitted infection

Czym są infekcje przenoszone drogą płciową (STI)?

Infekcje przenoszone drogą płciową (STI – sexually transmitted infection) jest to rozległa grupa zakażeń, które jak sama nazwa wskazuje, przenoszą się z jednej osoby na drugą podczas stosunku płciowego. Powodują je różne rodzaje drobnoustrojów, takich jak wirusy, bakterie i pierwotniaki. Objawy występują głównie na narządach płciowych, chociaż mogą również lokalizować się w innych częściach ciała, takich jak usta i odbyt. Mogą też przebiegać bezobjawowo.

Dlaczego ważne jest, aby wykrywać STI i je leczyć?

Istnieją choroby przenoszone drogą płciową, które atakują skórę, układ nerwowy, układ krwionośny i limfatyczny. Zwykle mają one poważne konsekwencje i znacznie zwiększają ryzyko zakażenia wirusem HIV.

W jaki sposób się przenoszą STI?

Transmisja odbywa się głównie podczas stosunku płciowego bez prezerwatywy, oralnie, analnie i dopochwowo. Niektóre z tych chorób przenoszą się tylko wtedy, gdy dochodzi do wymiany płynów ustrojowych. Może to być nasienie, wydzielina cewki moczowej lub krew od zakażonej osoby (HIV, WZW typu B i C). Inne natomiast – przez bezpośredni kontakt z obszarami skóry lub śluzówki dotkniętej przez infekcje. Może to być np kiła, rzeżączka, chlamydie, opryszczka narządów płciowych i brodawki narządów płciowych.

Jak mogę sprawdzić czy jestem zakażony STI (sexually transmitted infection)?

Poza badaniem lekarskim powinieneś wykonywać badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową. Nie wszystkie z infekcji dają objawy i możesz nie wiedzieć, że Ty lub Twój/Twoja partner/ka jest zakażony/a. W przypadku niektórych chorób objawy kliniczne są bardzo charakterystyczne. W innych natomiast konieczne jest wykonanie testów (z krwi lub wymazów). Więcej na temat testów możesz dowiedzieć się tutaj.

Zestaw wymazowy
Zestaw wymazowy